ВІСНИК Одеського Історико-Краєзнавчого Музею (випуск 10)


Т. Яцгчко-БлажгнкоІсторія та сьогодення Музею археології Волинського національного університету імені Лесі Українки     (скачать pdf)

Більше тридцяти років Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки (ВНУ) в місті Луцьку є одним із центрів охорони і збереження археологічної спадщини на Волині.
    Історія створення музею археології, розпочалася зі службового подання археолога М. М. Кучинка від 17. 03. 1975 р. до проректора із навчальної роботи Луцького державного педагогічного інституту ім. Лесі Українки.
    9 березня 1977 р. була виділена кімната, для створення музею. Почалось комплектування матеріалів, які до того зберігались в ящиках. В 1979 р. експозиція музею була перенесена в центральний корпус педінституту по вул. Радянській. Були замовлені нові вітрини і стенди, макети давньоруського городища, поховання залізного віку з натуральними справжніми прикрасами, діорама "Стоянка первісних мисливців". Колекція постійно поповнювалась матеріалами, здобутими під час археологічних експедицій педінституту.
    Зі створенням у 1994 р. Волинського державного університету ім. Лесі Українки (ВДУ) експозиція музею разом із історичним факультетом була перенесена до нового приміщення по вул. Шопена, 24. 30 березня 2005 р. музей отримав свідоцтво і паспорт. Науковим консультантом музею до сьогодні є доктор історичних наук, завідувач кафедри М. Кучинко.
    Експозиції музею присвячені археології Волині різних періодів, починаючи від кам'яного віку і до нового часу. Матеріали з експедицій істотно доповнюють фонди музею археології ВДУ, допомагають з'ясувати чимало питань давньої історії населення Волині. Добре оформленою є експозиція археологічного музею Волинського національного університету імені Лесі Українки, основу якої становлять 13 тематичних розділів. Експозиція побудована відповідно до навчальної програми з археології, що дає змогу більш ефективно використовувати археологічні матеріали музею під час навчального процесу. В експозиції кам'яного віку показані палеолітичні знаряддя праці. Гарно ілюструє життя людей палеоліту діорама "Стоянка первісних людей".
    Періоди міді і бронзи, представленні знаряддями з каменю і кістки. Ранньослов'янський період репрезентують керамічні матеріали. Давньоруський період є одним з найбагатших в експозиції. Козацький період представлений виробами з кераміки та металу. Знахідки пізньо- середньовічного періоду представлені посудом, столовими приборами, посудом, знаряддями праці, зброєю, предметами побуту. Увагу відвідувачів привертають фотографії з археологічних експедицій. Так, в 1983 р. на городищі Х-ХІ ст. біля с. Городища 2 Луцького району був знайдений срібний скарб.
    Матеріали експозиції доповнюються ілюстраціями. У верхньому ярусі експозиції "Методика археологічних досліджень" розміщено портрети видатних археологів.
    В 2010 р. музей отримав від Міністерства освіти і науки України звання "Зразкового музею".
    Станом на 2010 р. у фондах музею археології нараховується близько 1180 одиниць збереження. Музей археології Волинського національного університету ім. Лесі Українки покликаний позитивно впливати на підвищення освітнього і культурного рівня студентської та учнівської молоді, сприяти залученню її до суспільно-корисної діяльності, викликати глибокі почуття поваги до культурної спадщини, заохочувати до вивчення та збереження історико-культурних пам'ятників та традицій українського народу.