ВІСНИК Одеського Історико-Краєзнавчого Музею (випуск 6)



С. Дутка

Другий Всеукраїнський музейний фестиваль
                                                                                                            
    18 - 22 вересня 2008 р. у м. Дніпропетровську проходив Другий Всеукраїнський музейний фестиваль "Музеї у сучасному поліетнічному світі". В цьому фестивалі взяли участь понад 100 музеїв України.
    З метою розвитку комунікативних можливостей музейного середовища у програмі фестивалю проходив конкурс музейних міні-виставок "Міжетнічні зв'язки і паралелі в народній культурі", в якому взяла участь 41 виставка.
    З метою сприяння розвитку видавничої діяльності музеїв, обміну досвідом проходив конкурс музейних видань, в якому музейні видання брали участь за номінаціями - "Каталоги", "Презентаційні альбоми", "Оригінальні видавничі проекти". Також до основної програми фестивалю входили: конкурс музейних аудіовізуальних програм, конкурс музейних мультимедійних програм, конкурс впровадження музейних програм, акцій, заходів (промоушен).
    Під час роботи фестивалю проходили круглі столи "Музей і освіта" та "Музей і туризм", майстер-клас "Європейський менеджмент і музеї", відбулося музейне свято просто неба "Чисті джерела".

Нажмите на картинку для увеличения изображения

    Одеський історико-краєзнавчий музей вже вдруге брав участь у музейному фестивалі (першій проходив у 2005 р.). На конкурси були представлені: міні-експозиція "Болгарські свята. Трифон Зарезан", музейні видання "Моя незрівняна Одещина" та "Вісник Одеського історико-краєзнавчого музею"; в конкурсі "Промоушен" були показані акції "Музейний тиждень" і "Святкування 50-річчя Одеського історико-краєзнавчого музею".

Нажмите на картинку для увеличения изображения

    Особливу увагу експертної ради і глядачів фестивалю привертала міні-експозиція "Болгарські свята. Трифон Зарезан", яка яскраво презентувала цінну музейну колекцію болгарських експонатів і відображала старовинне болгарське свято.
    Така тема для виставки була вибрана тому, що саме болгари є однією з найчисленніших національних груп населення Одещини після українців і росіян, чисельність яких складає 150 тисяч. Найбільша концентрація болгарського населення в межиріччі Дністра і Дунаю. Болгарам вдалося зберегти свою мову, віру і культуру, разом із звичаями, обрядами, святами.

Нажмите на картинку для увеличения изображения

    Календарні свята болгар мали циклічний характер і були приурочені до тих днів, коли в природі відбуваються видимі і серйозні зміни, пов'язані з господарськими інтересами і суспільним життєвим циклом людини.
    Свято Трифон Зарезан приходиться на 14 лютого і відзначається три дні. Воно присвячене виноградній лозі. Вважалося, що святий Трифон є заступником виноградарства та виноробства. На Трифонів день проводиться перша ритуальна обрізка лози. Господарі рано-вранці йшли на виноградники. Вибирали кущ у середині чи на краю виноградника, оббризкуючи його вином чи водою, відрізали одну чи три лози від одного кореня або ж по одній - від трьох коренів. Принесений із дому хліб також поливали вином, говорячи: "Від однієї гілки - відро винограду, від одного куща - відро вина". Із обрізаних виноградних гілочок робили вінки, котрі господарі вішали на свої клуні. Вважалось, що так можна зберегти родючість у обійсті.
    Дуже цікавим моментом свята являлось вибрання "царя винограднику". За традицією "царем" ставав найкращий у селі виноградар, трударі завжди користувались повагою. На голову йому надівали "корону" - вінок, зроблений з обрізаних відростків лози. "Цар" займав на святі найпочесніше місце, саме він запрошував усіх до столу з традиційним вином і бринзою. Свято завершувалося змішаним веселим хоро на площі.
    Під час фестивалю зав'язалися нові творчі зв'язки музеїв України, набули розповсюдження цікаві музейні проекти - нічні екскурсії, музейні вітальні, обмінні виставки, заходи для дитячої аудиторії; визначені напрямки удосконалення музейних експозицій та виставкової роботи, відео-програм та мультимедійних технологій.

Нажмите на картинку для увеличения изображения