Интернет реклама УБС
        


На що буде схожий внутрішній туризм в третьому десятилітті 21 століття?



turism ua 2020 2030

Як в українській туристичній галузі оцінюють перспективи літнього сезону і активізації внутрішнього туризму, як зміняться ціни на відпочинок і на що сподіваються підприємці, зайняті в цій сфері, розповідає "UAEU.TOP".

У перші вихідні червня в Німеччині ослабили карантин і зголоднілі по відпочинку німці поспішили на курорти. Оскільки межі між європейськими державами ще закриті, вони попрямували на рідне Балтійське узбережжя на півночі країни. Там негайно виник колапс: приморські міста не змогли вмістити усіх бажаючих позагорать і викупатися. На в'їзді на курорти Шарбойтц і Хаффкруг поставили блокпости і пропускали тільки автомобілі з місцевими номерами. "Будь ласка, залишайтеся удома, ми досягли меж місткості", — написала в Facebook Беттина Шэфер, мер Шарбойтца.

Подібна картина — з поправкою на українську безладність і недисциплінованість — вже спостерігається в переповненій відпочивальниками Одесі. Що ж до подальшого розвитку ситуації, думки експертів ринку розділилися. Фазиль Аскеров, глава правління Туристичної асоціації Одеської області, упевнений, що українці відпочиватимуть на вітчизняних курортах. Володимир Царук, директор Центру розвитку туризму України, обережний в прогнозах. На його думку, буму не буде. Швидше за все, із-за пандемії коронавіруса сезон-2020 виявиться коротший, ніж в попередні роки, а ціни на туристичні послуги виростуть.

Внутрішній туризм: дива не буде

Цього року великий туристичний наплив неможливий хоч би тому, що у курортів немає для цього ні інфраструктури, ні часу. За даними Асоціації гостинності України, в 2019-му по країні було 20 млн поїздок : 8 млн в першому півріччі, 12 млн — в другому. У 2020 році активним виявився тільки перший місяць — українці вчинили мільйон поїздок, щоб покататися на лижах. У подальші місяці туристичні підприємства простоювали із-за карантину. Відповідно, щоб наздогнати цифри минулого року, їм треба прийняти 19 млн туристів, що неможливо зробити, не порушуючи санітарні правила.

Тих, хто захоче відпочити на українських курортах, неминуче чекає підвищення цін

— У колишні роки наші об'єкти були завантажені в липні — серпні на 100%. Це означає, що більше прийняти ми не зможемо, завантажити в Одесу 200% туристів неможливо. Можна було б сподіватися, що більше туристів буде восени, але, думаю, цього не станеться, оскільки відпочинок українців прив'язаний до дитячих канікул, — говорить Олександр Лиев, глава Асоціації гостинності України.

На думку експерта, якщо в нинішньому сезоні турпотік поновиться на 65-70% від показників минулого року, це вже буде добрим результатом. Адже тривалість сезону скоротилася. Зазвичай він починався в травні, а цього року в червні навіть транспортне сполучення ще не відновилося повністю. Підприємці, зайняті у сфері туризму, чекають потік відвідувачів не раніше липня.

Туризм в умовах карантину

Тих, хто захоче відпочити на українських курортах, неминуче чекає підвищення цін. Санаторії, готелі і інші місця відпочинку повинні працювати по нових санітарних нормах, зокрема забезпечувати персонал засобами захисту, дезинфікувати приміщення і селити менше постояльців, щоб зберігати дистанцію. Витрати на усе це, на думку Олександра Лиева, включать у вартість послуг. Крім того, ціна відпочинку може підвищитися за рахунок квитків на транспорт, якщо збережеться санітарна норма на те, що салон треба заповнювати на 50%.

Є нюанси і з податками. На початку карантину уряд анонсував податкову амністію для туристичної галузі на час простою. Законопроект №3377, в якому передбачається відміна податків і туристичного збору до кінця року, у Верховну Раду подали в квітні. Але він прийнятий лише в першому читанні. По факту ж підприємства звільнили від податків тільки на один місяць, і тепер їм треба платити заборгованість за квітень — червень. За словами Олександра Лиева, у середньостатистичного санаторію ця сума складає 3,5-5 млн грн У більшості туристичних підприємств немає необхідного "жирового запасу", щоб сплатити податки, тому їх також перекладуть на плечі клієнтів. У результаті експерт прогнозує підвищення вартості турпоїздки на 20-30%.

Порятунок потопаючих

У зв'язку з пандемією ці гроші перенесли до фонду боротьби з коронавірусом. Глава Державного агентства по розвитку туризму, заявила, що можна працювати і в таких умовах — над проектами, які не вимагають фінансування.

Якщо в нинішньому сезоні турпотік поновиться на 65-70% від показників минулого року, це буде добрим результатом

У червні знову заговорили про внутрішній туризм. Президент Володимир Зеленский з'їздив в Кам'янець-Подільський, де зустрівся з туроператорами, а Андрій Ермак, керівник Офісу президента, провів нараду з главами обладміністрацій, де обговорили перспективи розвитку галузі. "Ми хочемо, щоб українці почали подорожувати по нашій мальовничій країні", — сказав Ермак, відкриваючи нараду. При цьому глава ОП зобов'язав обладміністрації підготувати концепції розвитку галузі в їх регіонах, на основі яких збираються запустити всеукраїнську кампанію по просуванню внутрішнього туризму. Уся робота знову ляже на плечі місцевих департаментів туризму — без державного бачення і розуміння того, який може бути туристична Україна.

Після простою

Ми є центром кінного туризму, і до нас їдуть в основному за походами і прогулянками на конях. Цей вид відпочинку тільки для тих, хто уміє їздити верхи. Такі туристи приїжджали до нас переважно з Польщі, Німеччини; якщо говорити про Україну, то з Києва. Центрів кінного туризму у нас в країні не так багато, і люди були готові їхати до нас здалека, а зараз у них такої можливості немає із-за закритих меж і відсутності транспортного сполучення.

У нас не було туристів на карантині, але у вихідні 6-7 червня вже був аншлаг. Це львів'яни, які живуть близько, скучили за природою і починають виїжджати в ліси і поля. Ми відкрили кафе на винесення, люди до нас приїжджають, беруть їжу, відпочивають на території. Наше ноу-хау — виносні столики, за ними можна сидіти, дотримуючись дистанції.

До карантину у нас часто замовляли заходи. Ми організовували на нашій території корпоративы, семінари, святкування днів народження, весіллів. З початком карантину ця активність зупинилася воднораз. Упродовж трьох місяців ми були закриті. У нас були замовлення на період карантину, і з ними вийшло 50 на 50 — частина відмінила і попросила повернути завдаток, частина погодилася святкувати пізніше. А одним клієнтам ми переносили захід чотири рази. Зараз вже є замовлення на серпень.

У моєї дружини є кейтеринговая компанія, і у неї катастрофа досі. Ми на "Скарбовій горі" відкрили кафе і хоч якимсь чином можемо працювати, але кейтеринг — це специфічна галузь, організовувати заходи все ще не можна, і такі послуги неактуальні. У мене було невелике швацьке підприємство, пару тижнів назад я його закрив. Ми шили формений одяг для ресторанів, кафе, готелів, а їм однозначно зараз не до того.

Думаю, що цього літа буде бум внутрішнього туризму. З відновленням транспортного сполучення Львів і Львівщина повинні відродитися в туристичному плані в другій половині літа. Є великий попит на походи, перебування на природі. Самі львів'яни вже давно не цікавляться кафешками і хочуть нових вражень.

Ні готелі, ні заклади зеленого туризму довго не зможуть дотримуватися нових санітарних норм. Якщо говорити про розміщення людей, то у нас є гостьовий будинок на 24 койко-места, а нам потрібно селити 12 чоловік. При цьому витрати на підтримку номерів залишаються незмінними. Думаю, на карантинні норми з часом звертатимуть усе менше уваги і власники закладів, і самі туристи.

У карантин ми практично не закривалися. Приймали відвідувачів, дотримуючись санітарних норм: у нас є санитайзеры, в парк ми пускали по дві людини з дитиною. У нас все-таки ліс, і люди гуляли і спостерігали за тваринами на свіжому повітрі.

Потік туристів у нас під час карантину значно змінився. У колишні два роки групові тури займали долю 60-70% від усього потоку. Це були групи від туроператорів, школярі, в травні приїжджали по 200-300 дітей. Парк знаходиться в годині їзди і від Києва, і від Чернігова, тому до нас зручно їхати з обох міст. Зараз груп у нас немає, проте утворився великий потік людей, що приїжджають індивідуально. У вихідні 6-7 червня у нас було 700 відвідувачів.

У будь-якому випадку ми покращуємо наші послуги. Розробляємо нові пішохідні стежки, відкрили кемпінг для туристів, які приїжджають до нас з наметами. У Україні майже немає кемпінгів, влаштованих за міжнародними стандартами : з парковкою, що охороняється, душем, туалетом, електроенергією. А у нас люди можуть відпочивати безпечно і з необхідними зручностями.

В цілому ми популяризували ті види туризму, які тільки почали розвиватися в Україні. У травні на сесії Чернігівської облради отримали дозвіл на організацію орнітологічного заповідника "Кулик на Десні". Планували провести орнітологічний фестиваль, але не змогли із-за обмежень. Все ж хочемо розвивати цей напрям туризму, адже тут гніздяться 78 видів птахів.

У нас показники кількості відвідувачів такі ж, як минулого року, за рахунок індивідуальних візитів. "Беремицьке" — дуже молодий парк, ми відкрилися восени 2017 року, розвивали його і планували щорічний приріст відвідувань, якого цього року не буде. Не все пішло за планом, але катастрофи у нас немає.

Туризм не існує відособлено від місцевої громади. Коли парк починав свою діяльність, місцеве населення було налагоджене скептично. Жителі звикли використати ліс у своїх побутових потребах — рубали дерева, викидали сміття і не цілком розуміли, навіщо їм охорона природи. Але відколи їх діти стали у нас займатися, слухати лекції і ходити на прогулянки, рівень екосвідомості значно виріс.

Біля Чорного моря

Мінохоронздоров'я стверджує, що солона морська вода і висока температура повітря сприяють боротьбі з коронавірусом. Одесити жартують на цю тему так: після повернення з-за кордону людей треба поміщати на резервацію на два тижні на пляж.

Зрозуміло, у зв'язку з карантином ситуація кардинально помінялася. Такій наповнюваності, як минулого року, бути не може. Зазвичай туристи їдуть в Одесу з травня по вересень. Цього року у кращому разі сезон буде в липні — серпні. З іншого боку, виїзд за кордон зараз проблематичний і багато хто вважатиме за краще відпочивати в межах країни. Готелі і приватники роблять на це ставку, підвищуючи тарифи в два-три рази. Але у нас розцінки залишилися на торішньому рівні, що повинне притягнути відпочивальників. Зараз мені можуть подзвонити п'ять-шість чоловік в день, але місця не бронюють — чекають, поки відновлять транспортне сполучення.

Думаю, як тільки з'явиться транспорт, усі різко поїдуть відпочивати, і це як добре, так і погано. Добре, що туристичний потік поновиться, а погано тим, що може погіршати епідемічна ситуація. Боюся, з Києва і Західної України до нас можуть привезти вірус.

У нас два будинки для відпочинку, ми здаємо їх під ключ. Там немає сторонніх і хазяїв, і якщо сім'я туристів хоче один з одним ходити в масках — будь ласка. Якщо немає — там свіже морське повітря і ніяких зайвих контактів.

Джерело: Подорожі і Туризм на "UAEU.TOP"







Интернет реклама УБС