Золоте століття Одеси


    За перші сто років розбудови Одеси було накопичено багату архітектурну спадщину. А почалося все з урочисто прокладеної 22 серпня 1794 р. першої борозни. Тільки після цього стали зводити храми, палаци і притулки, особняки і магазини, казарми і лавки ... Особливість становлення та розвитку Одеси полягала в тому, що вона створювалася не в хаосі стихійно виникаючих будівель, а строго за планом. Наше місто - це результат втілення в життя чіткого задуму великого майстра, вихідця з Голландії, інженер-полковника Франца де Волана (1787-1818). Він разом з Йосипом де Рибасом став ініціатором вибору Хаджибея як місця будівництва майбутнього головного порту на Чорному морі. Де Волан ефективно використовував рельєф місцевості, врахував кліматичні умови, господарську спрямованість майбутнього міста, і створив чіткий початковий план забудови.
     Для швидкого зростання міста були потрібні нові плани і проекти, і їх створювали вже інші архітектори, такі як Е. Ферстер, Ф. Фраполлі, О. Дігбі, К. Потьє, Ф. Боффо. Г. Торічеллі, Ф. Гонсіоровський, О. Бернардацці, Л. Влодек та ін.
     Одеса славиться своїми унікальними архітектурними ансамблями, що історично склалися. Один з них - Приморський бульвар, який отримав всесвітнє визнання, звернений до порту, до моря. У центрі ансамблю розташована прилегла до бульвару площа, утворена напівциркульними будівлями (автор проекту - відомий петербурзький зодчий А. Мельников). Особливо оригінальним, незвичайним і сміливим елементом комплексу стали величні сходи, що ведуть від бульвару до самого моря.
     Спочатку вони були дерев'яними, але в 1837-1841 рр. ступені виклали з тріестського пісковика, а майже через сто років його замінили гранітом.
     У місці перетину осей бульвару і сходів в 1828 р. був відкритий перший в місті пам'ятник - герцогу Ришельє, якій увінчав всю композицію. Звернена до моря, бронзова фігура Дюка (скульптор І. Мартос) втілює ідею міста-порту. З двох сторін бульвар обмежують будівлі, витримані в стилі класицизму. Це Воронцовський палац і Стара біржа.
     Незважаючи на те, що провідним архітектурним стилем першої половини XIX ст. був класицизм, в Одесі у нього з'явився свій південний колорит - з більш м'якими пластичними деталями, з легкими балконами і лоджіями, прикрашеними ліпниною та ажурними чавунними гратами.
     Неповторний вигляд місту надають будівлі періоду еклектики, побудовані або в бароковому стилі, або в дусі середньовічних лицарських замків.
     До числа видатних споруд міста належить Одеський оперний театр.
     Одеса не тільки будувалася, а й упорядковувалась. У 1894 р. урочисто було заявлено, що Одеса є упорядкованим європейським містом. Значною мірою це відповідало дійсності.
     Пуск першого трамвая був приурочений до відкриття Художньо-промислової виставки в 1910 р., яка розміщувалася в Олександрівському парку. Попередниками електричного трамвая були: кінно-залізна дорога - "конка" і трамвай на паровій тязі - "паровичок", що пов'язував місто з дачними районами.
     Визначною пам'яткою Одеси був і фунікулер. Він поєднав Миколаївський (Приморський) бульвар з Приморської вулицею. Це було зручно для городян, які вирушали на лимани по Куяльницькій гілці Південно-Західної залізниці, для людей, які брали теплі морські ванни в лікувальних закладах, розташованих біля основи Бульварних сходів.
     У 1873 р. була остаточно вирішена для міста проблема водопостачання. За допомогою англійських концесіонерів, яких залучила міська влада, Одеса отримала дністровську воду. Наприкінці XIX в. одеський водопровід вважався найкращим за якістю питної води. Регулярне водопостачання сприяло озелененню міста. На бульварах і вулицях, в скверах і парках, навколо особняків і дач висаджувалися найрізноманітніші дерева і чагарники.
    Ровесниками Одеси є сади - Міський та Дюковський, подаровані місту його знаменитими жителями Ф. Дерибасом та І. Стемпковським. Але найстарішим парком в місті вважається Хаджибеївський, де зелений масив існував ще з часів османського панування.
    Червоні черепичні дахи, вибілені або викладені цеглою і плиткою стіни житлових і громадських будівель, шпилі, яруси дзвіниць, золото куполів церков, зелені крони дерев надавали силуету міста неповторну мальовничість і привабливість.