" И назван наш город героем "


    Експозиція "Одеса і край у Другій світовій війні 1939 -1945 рр." (Автор проекту худ. Г. Ємельянов) розміщена в окремій будівлі й розкриває три основні періоди: оборона Одеси в 1941 р.; окупація, підпільно-партизанський та повстанський рух в 1941-1944 рр .; звільнення Одещини від нацистських окупантів в 1944 р.
     На початку серпня 1941 р. противник прорвав фронт на річці Дністер, вийшов на Одеський напрямок і оточив місто. Враховуючи серйозну небезпеку, 5 серпня Ставка Верховного командування видала наказ: "Одесу не здавати, обороняти до останньої можливості, залучаючи до справи Чорноморський флот". 8 серпня Одеса була оголошена на облоговому положенні.
     Чисельність наступаючих військ в 5-6 разів перевершувала сили захисників Одеси. Не зумівши відразу опанувати містом, ворог розгорнув наступ по всьому фронту.
     В умовах облоги підприємства Одеси випускали 134 види військової продукції.
     Життєве значення для оборони Одеси мала робота моряків торгового флоту і портовиків. Морем з обложеного міста вивозилося в тил обладнання заводів і фабрик, відбувалася евакуація населення і поранених. Цим же шляхом Одеса отримувала військове поповнення, озброєння, боєприпаси.
     22 вересня 1941 р. війська Східного сектору і морський десант за підтримки кораблів Чорноморського флоту завдали нищівного удару по ворогу, наголо розгромивши дві дивізії і, відкинувши ворога на північ на 5-8 км, ліквідували артилерійську блокаду порту і міста.
     Успіх операції надихнув захисників Одеси. Штаб Приморської армії приступив до планування нового контрудару в Південному секторі, Військова Рада оборонного району - до вирішення проблеми підготовки до зими. Але до кінця вересня на Південній ділянці радянсько-німецького фронту обстановка загострилася. Одеса виявилася в глибокому тилу, виникла загроза втрати Кримського півострову. У зв'язку з цим Ставка Верховного Головнокомандування прийняла рішення про евакуацію військ, що захищали Одесу.
     Настав заключний етап оборони міста. Треба було, продовжуючи стримувати противника, таємно евакуювати обладнання промислових підприємств, велику кількість міського населення, війська Одеського оборонного району (ООР) з озброєнням і технікою.
     Операція, пов'язана з евакуацією сил і засобів ООР, по мистецтву проведення і своїм результатам залишилася неперевершеною до кінця війни.
     73 дня боролася заблокована Одеса, що стала першим містом, який зруйнував міф про нестримність німецького наступу. Героїчна епопея оборони Одеси - це масовий подвиг народу, єдиного в своєму прагненні розгромити ворога.
    З відходом останніх захисників Одеси на крейсері "Червона Україна" в місті почали господарювати німецько-румунські нацистські окупанти.
     Дії окупаційних властей викликали глибоке обурення та спротив жителів міста і області. Уже в перші дні окупації в Одесі розвернуло свою роботу підпілля.
     На Одеському судноремонтному заводі №1 з вересня 1943 року діяла підпільно-диверсійна група радянського розвідника Н. Гефта. Викликають інтерес фотопортрети підпільників, диплом Н. Гефта.
     В інших документальних джерелах відображена діяльність розвідувально-диверсійного загону під командуванням В. Молодцова (підпільне призвісько Бадаєв), базою для нього стали катакомби в районі приміських сіл Усатове, Нерубайське, Куяльник.
    У роки нацистської окупації в Одесі і регіоні була створена і активно діяла мережа підпільних та повстанських осередків Організації українських націоналістів (ОУН). Яскравим представником "оунівців" був С. Караванський, майбутній правозахисник та політв'язень.
     Весною 1944 р. радянські війська вели наступ на всіх фронтах. З'єднання 3-го Українського фронту, успішно форсувавши Дніпро, стрімко просувалися уздовж Чорноморського узбережжя. Після звільнення Херсона і Миколаєва перед ними було поставлено завдання розгромити ворога між Південним Бугом і Дністром і звільнити Одесу.
     Діючи за єдиним планом, війська фронту розгромили великі сили противника і, подолавши численні водні перешкоди, в неймовірно важких погодних умовах 9 квітня підійшли до міста, а до ранку 10 квітня Одеса була звільнена. Важкі бої тривали на річці Дністер до 14 квітня 1944 р.
     Крізь полум'я і кров, гіркоту поразок і радість перемоги до світлого травневого ранку 1945 р. йшов український народ, залишивши на полях битв мільйони могил. Книга Пам'яті увічнила імена одеситів і жителів області, які загинули в роки боротьби з нацизмом.
    У 1965 р., в ознаменування 20-річчя Перемоги, нашому місту були вручені орден Леніна і медаль "Золота Зірка".